پنجشنبه 27 مرداد 1401
تاریخ : چهارشنبه 10 آذر 1400
کد 138563

استفاده بهينه از ظرفيت اضطراري خطوط تبادلي شبكه برق منطقه اي تهران در استان قم

مدیر امور انتقال نیروی قم اعلام کرد: این امور با هدف افزايش پايداري از شبكه برق و امكان استفاده از ظرفیت حداکثری خطوط در شرایط عادی و اضطراري، درحال پيگيري طرح عملياتي آمادگی خطوط انتقال تبادلی به منظور استفاده از ظرفیت حد حرارتی موقت آن ها در کاستن از خروج­ های تبعی خطوط و نيروگاه ها در پيك زمستانه مي باشد و تاكنون پيشرفت­ هاي خوبي نيز داشته است.

به گزارش پایگاه خبری برق منطقه ای تهران(تابش)؛ علی اکبررودسرابی" مدیر امور یاد شده گفت: با توجه به شرايط سرماي زمستاني در شمال كشور و افزايش استفاده از گاز طبيعي در مصارف خانگي ، نيروگاه هاي تامين كننده برق شمال كشور با محدوديت استفاده از گاز مواجه هستند. لذا  لزوم انتقال برق از جنوب كشور به شمال به منظور تامين برق پايدار و كاستن از خاموشي هاي احتمالي بيش از پيش احسان مي ­شود و از آنجایی که تعداد هفت  مدار از خطوط انتقال تحت پوشش اين امور با اتصال به شبکه انتقال شرکت ­های برق منطقه ­اي اصفهان و باختر، وظیفه انتقال(ترانزيت) انرژي الکتریکی از جنوب به شمال و بالعکس را به عهده دار دارند، نیاز به کنترل و مراقبت بیشتری نیز وجو دارد.

وی در همین زمینه افزود:  از اینرو طي ارائه برنامه عملياتي تعمیر و نگهداری ویژه، اقدامات لازم جهت افزايش قابليت اطمينان خطوط مورد نظر در دستور كار اين امور  قرار گرفت تا در صورت نیاز، مدیریت شبکه برق، امكان افزايش بارگيري از خطوط فوق را به صورت موقت داشته باشد و از خروج­ های ناخواسته خطوط و نيروگاه ها در پيك زمستانه جلوگيري به ­عمل آورد .

رودسرابي ادامه داد : اين مهم نيازمند اصلاح زیرساخت­ های لازم جهت بهره ­مندی از ظرفیت اضطراری خطوط است و اهم فعاليت هاي روزانه در حال انجام و پيگيري شامل : تغيير تنظیمات حفاظتی خطوط، مشخص نمودن نقاط بحراني اسپن خطوط داراي كليرنس پايين تر از استاندارد و انتخاب مشاور جهت ارائه طرح، مشخص نمودن محل هاي كه درخت كاري با تراكم بالا انجام شده است و ابلاغ به شهرداري جهت جابه جايي و سربرداري بيشتر، مشخص نمودن محل دپو نخاله زير خطوط و ابلاغ آن به سازمان مديريت پسماند شهرداي، بازديد محل يراق آلات(جمپرها و جوينت هاي مياني)، آچار كشي جمپر تاورهاي كششي ،بازديد با دوربين حرارتي از كل خطوط ياد شده ،ايجاد مسير موازي  با پارالل كانكتور براي پرس هاي مياني داراي ترمويژن ،از جمله موارد ضروری برای اجرای طرح یاد شده هستند.

مدیر امور انتقال نیروی قم در پایان با اشاره به این موضوع که انتقال انرژي از طريق خطوط تبادلي باعث مي­شود طی فصل زمستان­ درشمال کشور مانند نیروگاه شازند، رجايي ، نكا و.... ، كمتر از سوخت دوم(مازوت) استفاده نمايند و به همین خاطر آلودگي هوايي كمتري به محیط زیست و مناطق شهری منتقل خواهد شد و در تابستان نيز به­ جهت مديريت منابع آب جنوب كشور، انتقال انرژی برق از شمال به جنوب از طريق همين خطوط از اهيمت بالایي برخوردار است.

 

كليرنس : به كمترين فاصله قائم از شکم سیم تا زمين که بین دو دکل برق واقع شده است را در اصطلاح خطوط انتقال نيرو برق، كليرنس هادي مي گويند.

پيشامد: مجموعه اي شامل برخي نتايج ممكن براي آزمايش تصادفي است كه زير مجموعه اي از فضاي نمونه است

  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 10 آذر 1400
  • ساعت 08
  • توسط شرکت برق منطقه ای تهران
  • تعداد بازدید 48
Aa