جمعه 28 مرداد 1401

استانداران سابقدکتر انوشیروان محسنی بندپی
21 آذر 1397
17 مهر 1400
انوشیروان محسنی بندپی زاده ۱۳۳۵ در نوشهر، روستای بندپی) استاندار تهران در دولت دوازدهم و سرپرست پیشین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی است. همچنین وی رئیس پیشین سازمان بهزیستی و مدتی نیز معاون هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دومین مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ بوده‌است. محسنی در سه دوره ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی نماینده حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت بوده‌است.و همچنین عضو هیئت علمی و استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی می‌باشد. بندپی دارای مدرک تحصیلی دکتری در رشته مهندسی بهداشت محیط از دانشگاه نیوکاسل انگلستان است.
محسنی بندپی با حکم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ۲۷ آبان ۱۳۹۷ به عنوان سرپرست سازمان تأمین اجتماعی انتخاب شد. وی در تاریخ ۲۱ آذر ۹۷ با رای هیئت وزیران به سمت
استاندار تهران انتخاب شد و در ۲۶ آذر به عنوان استاندار جدید تهران رسماً معارفه شد و سکان استانداری تهران را بدست گرفت.مهندس محمدحسین مقیمی
مهرماه 96
آبان ماه 97
400 روز

محمد حسین مقیمی در روزهای پایانی بهمن 1329 در محله گوشه عظیم خمین به دنیا آمد، وی در سال 1357 با درجه کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه شیراز فارغ التحصیل شد.در سال 1358 به عنوان شهردار شهر خمین معرفی و مشغول به فعالیت شد.
مقیمی در سال 1365 علاوه بر معاونت وزیر معادن و فلزات، مدیرعامل و ریاست هیئت مدیره شرکت فولاد را برعهده گرفت در دولت سازندگی و دوره آیت الله هاشمی رفسنجانی قائم مقامی معاون اجرایی رئیس جمهور را برعهده گرفت و مسئولیت ستاد بازسازی و نوسازی مناطق جنگی به او واگذار شد.
وی مسئولیت استانداری استان خوزستان را در سال1372 پذیرفت .مقیمی در سال 1376 استان کرمانشاه را با رقم 24درصدی بیکاری (بالاترین رشد بیکاری در بین استان‌های کشور) و محرومیت و فقر تحویل گرفت.
مقیمی در سال 1380 عهده‌دار معاونت عمرانی وزارت کشور در دولت اصلاحات شد .در همان زمان فعالیت در وزارت کشور، وی ماموریت یافت تا برای 4 ماه عهده‌دار وظیفه سرپرستی وزارت کشور شود.مقیمی در سال 1384 به دلیل مامور شدن از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به وزارت کشور راهی این سازمان شد و در آنجا ریاست هیئت مدیره فولاد اسفراین را برعهده گرفت.مقیمی در 14 مهر 1392 از سوی هیئت دولت به عنوان استاندار مرکزی منصوب شد .مقیمی در 28 دی 1393 و پس از حدود 14 ماه استانداری در استان مرکزی به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور انتخاب شد و در روز 28 دی و پس از برگزاری آخرین جلسه خود یعنی شورای آموزش و پرورش استان مرکزی راهی وزارت کشور شد.وی در 14 شهریور 1395 پست دیگری در وزارت کشور گرفت و در آن روز به عنوان قائم مقام وزیر کشور انتخاب شد.
وی در مهرماه 96 به عنوان استاندار تهران منصوب شد و پس از یک سال تصدی پست استانداری تهران، با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در آبان ماه 97 پس از چهل سال به خدمت رسانی در پست های مدیریتی پایان داد.
مهندس سیدحسین هاشمی 
92الی 96
4 سال 
سید حسین هاشمی ، کارشناس صنایع وسیاست مدار اصلاح طلب ایرانی می‌باشد. وی در دولت یازدهم از شهریور ۱۳۹۲ تا دوم مهر ۱۳۹۶ استاندار تهران بود و در مهر ۱۳۹۶، محمد حسین مقیمی جانشین وی و استاندار تهران شد و سید حسین هاشمی نیز از سوی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت دوازدهم به عنوان قائم مقام وزیر کشور منصوب شد، وی هم چنین از دوره چهارم در مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده شهرستان میانه حضور داردکه در دوره‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم به عنوان رئیس کمیسیون صنایع و معادن و در دوره های پنجم و ششم عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بوده است .وی از سال ۱۳۷۴ به مدت ۱۰ سال رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری ایران نیز بوده‌است.

دکتر مرتضی تمدن
 87 الی 92
بیش از 5 سال
مرتضی تمدن، در دولت محمود احمدی نژاد ، مشاور وی و استاندار تهران بود. وی پیش از این مدیرکل صدا و سیمای قم و خراسان، در مجلس هفتم هم نماینده مردم شهرکرد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه بود. با پایان دوره نمایندگی خود از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان مشاور اقتصادی‌اش برگزیده شد. وی هم‌چنین سابقه معاونت حقوقی و امور مجلس و استانهای وزارت صنایع را داراست. مرتضی تمدن از سال ۸۷ تا 17 شهریور 92 ( بیش از 5 سال ) بعنوان استاندار پایتخت مشغول به فعالیت بود.
 دکتر کامران دانشجو
 30/6/84 الی 21/7/87  
36 ماه و 21 روز
"دکتر كامران دانشجو" سال 1336 در خانواده ای متدین از شهر تاریخی دامغان دیده به جهان گشود. کارنامه درخشان فعالیت های علمی و پژوهشی او باعث شد تا علاوه بر تدریس در دانشگاه علم و صنعت ايران، سالها به عنوان مدير و عضو گروه‌های اجرايی پژوهشی و علمی وزارتخانه‌های علوم، تحقيقات و فناوری، وزارت دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح و نهادهايی از قبيل رياست‌جمهوری، بنياد شهيد انقلاب اسلامی و شورای پژوهشی كشور فعال باشد. وی در سال 1384 از طرف وزیر وقت کشور به سمت استاندار تهران منصوب گشت.دکتر علی اکبر رحمانی
2/8/80 الی 30/6/84
46 ماه

متولد ۱۳۲۹ شمیران، دکترای برنامه ریزی اقتصادی، بردار سه شهید، استاندار پیشین کرمانشاه، گیلان و تهران، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال. ۲۰ سال عضو شورای معاونین وزارت کشور، از مؤسسین مجمع استانداران، رئیس مجمع استانداران در دوره های اول و دوم و ششم. عضو شورای امنیت کشور و مدیر مجمع نیکوکاری شهیدان رحمانیسید محمد رضا آیت اللهی
10/8/76 الی 31/4/80
44 ماه و 21 روز
 

محمدرضا آیت‌اللهی در دوران سازندگی، ۸ سال قائم مقام سازمان انرژی اتمی بود. در دولت اصلاحات استاندار تهران بود و ریاست سازمان ثبت احوال کشور را نیز به مدت بیش از ۸ سال به عهده داشت و «تحول ثبت وقایع حیاتی» از جمله صدور «کارت شناسائی ملی» در دوره تصدی وی صورت گرفت.مرحوم سید جلیل سید زاده
 21/4/73 الی 11/6/76
38 ماه و 20 روز
سیدزاده ۱۳۱۹ شمسی در کرمانشاه متولد شد؛ همان جا دیپلم گرفت و سپس در دانشگاه جندی شاپور (شهید چمران کنونی) اهواز، کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشتهٔ ریاضیات دریافت کرد.
او طی مدت حضور در کرمانشاه و اهواز، علاوه بر تحصیل و تدریس ریاضیات، به تدریس قرآن و اخلاق نیز می‌پرداخت.
پس از انقلاب ۱۳۵۷ او مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه شد و اندکی بعد، با رأی مردم این شهر در انتخابات میان دوره‌ای مجلس اول شورای اسلامی به مجلس راه یافت.
او سه دوره نمایندهٔ مردم کرمانشاه ماند. سپس مدت کوتاهی در دورهٔ وزارت محمدعلی نجفی معاون وزیر آموزش و پرورش شد؛ اما اندکی بعد (۱۳۷۱ شمی) به استانداری هرمزگان منصوب شد و دو سال در این سمت فعالیت کرد. او از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ شمسی استاندار تهران بود.
 


مهندس حسین طاهری
 19/10/62 الی 19/2/73
124 ماه
مهندس طاهری در تاريخ نوزدهم دی سال 62 از سمت استاندارى آذربایجان شرقی استعفا کرد و از همین تاريخ به سمت استاندار تهران منصوب شد.
 


محمد نبی حبیبی
 8/3/62 الی 17/10/62
7 ماه و 9 روز
محمد نبی حبیبی در سال ۱۳۲۴ در روستای باغخواص ورامین به دنیا آمد. وی استانداری تهران، فارس، خراسان بزرگ را در کارنامه سوابق خود دارد. محمد نبی حبیبی که دارای فوق لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه تهران است، در دوره ای به عنوان شهردار تهران خدمات بسیاری را نصیب این کلان شهر می کند که از جمله آن می توان به متروی تهران اشاره کرد که آغاز ساخت این پروِه از زمان شهرداری وی شروع شدمحمد سپهری راد
 4/4/59 الی 25/3/60
12 ماه و 21 روزمحمد مهدی عباسی
 28/3/58 الی 20/10/58  
7 ماه


دکتر حبیب جریری
 20/10/58  الی 18/3/59
 4 ماه و 28 روز
دكتر در بهمن ماه 1311 در شيراز به دنيا آمد. تحصيلاتش را در رشته ي دكتراي داروسازي و تخصص علوم آزمايشگاهي به پايان برد. وی به چهار زبان خارجي؛ انگليسي، فرانسه، عربي و روسي آشنا بود.
Aa